Bel Ağrılarından Kurtaracak 5 Alışkanlık

Bel ağrıları, sırt ağrıları, omuz ağrıları ve hatta bacak ağrıları genellikle bel fıtığı ve diğer omurga rahatsızlıkları nedeniyle ortaya çıkar. Bu ağrıların üstesinden gelmek için öncelikle yanlış hareket alışkanlıklarını düzeltmek davranış ve vücudumuzun daha az zorlanmasını sağlamak durumundayız. Düşünüldüğü gibi bel fıtığı, ağrıların yegane sebebi değildir. Vücutta meydana gelen ağrıların bir kısmı omurga zedelenmeleri ve kas dokusunun zarar görmesi nedeniyle de olabilir.

Kafatasından leğen kemiğine kadar uzanan omurga, vücudun neredeyse bütün yükünü taşır vücut ağırlığının dörtte üçünün yer aldığı üst beden ve kafa omurga tarafından taşınır. Bu sebeple omurga sürekli baskı altındadır. Normal koşullarda insan doğasına uygun davranılması durumunda omurga kendiliğinden zarar görmez veya zarar görme riski oldukça düşüktür. Ancak günlük yaşantımızda malesef ki çoğumuz insan doğasına uygun bir yaşam biçimi sürdürmemekteyiz. İnsanoğlunun yüzbinlerce yıllık evrimi birkaç asırda muazzam biçimde değişen yaşam biçimi sebebiyle kötü etkilenmektedir. Fizyolojik rahatsızlıklar bir yana şehir yaşantısı kas ve iskelet sistemimiz üzerinde ciddi bir etki oluşturmaktadır. Doğamız gereği egzersiz yapmak ve vücudumuzu dinç tutmak durumundayız. Oysa neredeyse hiçbirimiz günlük egzersizler yapmamakta ve statik yaşantımızı sürdürmekteyiz. Büyükşehirlerde yaşayan insanların çok büyük bir kısmı oturdukları yerden çalışmakta ve 8 saatlik mesailerinin ciddi bir kısmını oturarak geçirmektedir.

Sürekli aynı pozisyonda oturmak veya ayakta durmak omurganın devamlı baskı altında olması anlamına gelir. Bir sırt veya bel desteği kullanıyor olsanız dahi çok uzun sürelerde aynı pozisyonda kalır veya oturursanız omurganız baskı altına alınır. Bu durumda bel fıtığı ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarının sadece bir tanesidir. Bir çok kas ve eklem problemi bu şartlar altında ortaya çıkabilir ve ilerlemeleri durumunda daha ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Biz bu yazımızda bel ağrılarını azaltmanın 5 yolundan bahsedeceğiz. Bel ağrılarınız ister bel fıtığı ya da başka bir iskelet probleminden kaynaklansın, tavsiyelerimiz ağrılarınızı dindirmek için faydalı olacaktır.

Bel Neden Ağrır?

Bel ağrılarının başlıca nedeni bel fıtığı olarak gösteriliyor olsa da aslında buna bağlı olmayan birçok farklı kas ve eklem rahatsızlığı söz konusu olabilir. Skolyoz ve sakralizasyon gibi pek de nadir görülmeyen eklem hastalıkları bel ağrılarının nedeni olabildiği gibi kas tutulmaları, kas dokusu hasarları gibi problemler de bel ağrılarına neden olabilir. Hatta bel fıtığında bel ağrısından çok bacak ağrısı yaşandığını da eklemek gerekir. Peki bel ağrılarından nasıl kurtuluruz?

1 - Sürekli Oturmayın

Sürekli oturmak, vücudun tüm ağırlığının belli bir noktaya odaklanması anlamına gelir. Her ne kadar kemik yapılar bu durumda zarar görmüyor zannedilse de tüm hareketli eklemler birbirine kıkırdak dokularla bağlanır. Kıkırdak mutlak bir yapı değildir yani baskı altında kalması durumunda ezilebilir ve zarar görebilir. Hareketli eklemlerin birbirine teması durumunda dayanılmaz ağrıların ortaya çıkması muhtemeldir. Kemiklerimizin normal koşullarda ağrımıyor olmasının sebebi birleştiği noktada yer alan kıkırdak yapılardır. Sürekli oturmamız halinde yapılar sürekli baskı altında olduğundan zarar görecek ve niteliklerini kaybedecektir. Bu sorundan kutulmak için 30 dakikalık aralıklarla oturduğumuz yerden kalkmak ve farklı hareketler yapmak gereklidir. Bunu bir alışkanlığa dönüştürdüğümüz de mevcut ağrılarınızın azaldığını göreceksiniz.

2 - Duruş ve Oturuşa Dikkat

Bel ağrılarına sadece oturmak neden olmaz. Örneğin sürekli öne eğilerek yürümek, ki buna kambur pozisyon deriz; belli bir süre sonra ağrıların ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Zira omurga bir süre sonra bu duruşa uygun biçimde eğilir ve diskler omurlara baskı yapar. Bu durumda bazı fıtık vakalarının görülmesi de mümkündür. Oturuşunuzu ise ortopedik kurallara uygun biçimde gerçekleştirmelisiniz. Masa başı işler yapıyorsanız bel desteği ve omuz desteği olan nitelikli koltuklar tercih etmelisiniz. Sürekli aynı pozisyonda kalmayın ve mutlaka yaslanarak oturun.

3 - Egzersiz Yapın

İskelet sisteminin hareketli parçalarının birbirine baskı yaptığından bahsettik. Bu baskıyı azaltmak kimi zaman ağrının azalmasına neden olmayabilir. Bununla birlikte bazı açma ve germe hareketlerini yaparak eklem açıklığını genişletmek de iskelet sisteminin baskısını azaltır. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken birkaç prensip vardır. Bilinçsiz egzersiz yapmamak öncelikli prensip olmalıdır. "Güvenli Bir Egzersiz Programı için Öneriler" başlıklı yazımızda egzersiz yaparken dikkat edilmesi gereken hususları sizin için sıraladık. Hekiminizin tavsiyesi doğrultusunda alacağınız egzersiz programını kusursuz biçimde uygulamanız, gündelik ağrı azaltma tedbirleri içerisinde belki de en önemli olanların başında gelmektedir. “Evde Yapılan Egzersizlerin Tedaviye Etkisi” başlıklı yazımızı okuyarak doğru ve düzenli yapılan egzersizlerin önemini daha iyi anlayabilirsiniz.

Yanlış hareket alışkanlıkları ve duruş bozukluklarını giderdikten sonra yapacağınız egzersizler kas ve eklemlerimizin mükemmel kondisyona ulaşmasını sağlayacaktır. Mekanik ağrılar olarak tanımladığımız birçok ağrının tedavisinde egzersiz öncelikli yöntemdir. İşyerinizde oturduğunuz yerde dahi bazı hareketleri yapabilir ve eklemlerinizi rahatlatabilirsiniz.

Yukarıdaki egzersizler bel ağrılarınızı azaltabilir. Kendinize özel bir egzersiz programı için ise doktorunuz ya da fizyoterapistiniz size Vexrob üzerinden bir egzersiz programı oluşturabilir.

4 - Ani Hareketlerden Kaçının

Hangi mesleği yapıyor olursanız olun rutin hareketlere dikkat etmeniz gerekir. Fiziki kondisyon gerektiren meslekleri yapanların dahi vücutlarının gereğinden fazla zorlanmamaları gerekir. Masa başı iş yapanların bu noktada çok daha dikkatli olması gerekir. Çünkü bu meslek mensupları fizik kondisyon bakımından orta ve alt seviyede kabul edilir. Yeterince eğitilmemiş kas ve iskelet sistemi, zorlanması durumunda akut ağrıların ortaya çıkmasına neden olabilirken, kimi hareketler kronik hale gelebilecek rahatsızlıklara neden olabilir.

5 - Soğuk Almamaya Dikkat Edin

Vücudumuzda meydana gelen ağrıların bir kısmı dokuların soğuk tutulmasından meydana gelir. Cereyana maruz kalmak olarak bildiğimiz bu durum; duruş bozuklukları ile birleştiğinde hayatınızı ciddi biçimde etkileyen önemli bir soruna dönüşebilir. Her ne kadar hava akımına bağlı kas tutulmaları ve spazmlar geçici olsa da gündelik hayatınızı önemli ölçüde olumsuz etkileyecektir.

Paylaş

Rahatsızlığın ile ilgili bir Vexrob uzmanından destek alabilirsin. İhtiyacın dahilinde doktorun ya da fizyoterapistin sana egzersiz programı oluşturabilir. Danışma + 1 Aylık Egzersiz Programı 29,90₺

UZMAN TALEP ET

EGZERSİZLERİNİZİ AKILLI TELEFONUNUZDAN YAPIN