Boyun Düzleşmesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Boynumuzda omurga ile kafatasının birleştiği noktada C şeklinde bir kemik bulunur. Bu kemik boynumuzun doğru açıyla durabilmesini sağlamaktadır. Zaman içerisinde çeşitli nedenlerle C formundaki bu kemik düzleşerek daha açık bir forma kavuşur. Bu anomali boyun düzleşmesi olarak tanımlanır. Boyun düzleşmesi orta ve uzun vadede boyun fıtıkları ile birlikte seyrederek yaşam standartlarında düşüşlere ve hatta fizyolojik bazı problemlere de yol açabilir. Mekanik nedenlerle meydana çıkan bu sorunu ortadan kaldırmanın davranışsal terapileri olduğu gibi, fizik tedavi egzersizleri ve cerrahi müdahele ile de boyun düzleşmesi tedavi edilebilir. Boyun fıtığı ve boyun düzleşmesi problemine yakalanmamak için gerekli tedbirleri uygulamak en doğru yöntemdir. "Boyun Ağrıları İçin Alınabilecek Önlemler" başlıklı yazımızda alınabilecek önlemlere değinmiştik.

Başlangıç safhasındaki boyun düzleşmesi vakalarında problemin ilerlememesi için çeşitli egzersizler ve fizik tedavi uygulamaları gerçekleştirilir. İlerleyen vakalarda ise hastaya verdiği olumsuzluğa bağlı olarak cerrahi kararı verilebilir.

Boyun Düzleşmesi Neden Olur?

Günümüz insanının şehir ve iş yaşantısındaki standartları; boyun düzleşmesi neden olan başlıca faktörler olarak tanımlanabilir. Sürekli masa başında çalışmak boyun kemiğinin düzenli ve devamlı eğilmesine neden olur. Örneğin sürekli bilgisayar başında iseniz, duruşun uzun öne doğru eğildiğini kolayca fark edebilirsiniz. Bu duruş süreklilik arz ettiğinde kafa öne doğru eğilerek boyun kemiğine baskı yapar, bu durumda boyun kemiği açılır ve sürekli öne doğru eğilmiş bir yapı ortaya çıkar. Genel olarak boyun fıtıklarının ve boyun düzleşmelerinin sebebi bunun gibi duruş bozukluklarıdır.

Elbette boyun fıtıklarının ve boyun düzleşmesinin ortaya çıkmasında travmatik sebepleri de söz konusu olabilir. Yapılan araştırmalara göre; boyun düzleşmesinde genetik faktörlerin etkisi de oldukça fazladır. Ancak her şeye rağmen boyun düzleşmesinin ortaya çıkması çoğunlukla fiziksel koşullardan kaynaklanmaktadır.

Boyun düzleşmesi ile ilgili olarak belirtilmesi gereken en önemli husus: boyun düzleşmesi fizyolojik bir hastalık olmadığından ilaçla tedavisi söz konusu olmamaktadır. Haricen kullanılan ilaçlar ve bazı enjeksiyon ilaçları boyun düzleşmesi nedeniyle ortaya çıkan ağrıların giderilmesi; kas ve eklemlerin rahatlatılması için kullanılır. Bir kemik düzleşmesinin ilaçla tedavisi mümkün olmadığı gibi bitkisel kürler ile düzelmiş bir boyun kemiğinin tekrar C formuna kavuşması beklenen bir durum değildir. Bu nedenle boyun düzleşmesi tedavisini şifacılarda değil, uzman hekimlerde aramanız çok daha doğrudur. Boyun düzleşmesinin tamamen ortadan kaldırılması bahsettiğimiz gibi söz konusu olmayabilir ancak, henüz cerrahi gerektirmeyen vakalarda hayatın normal temposunda devam etmesini sağlayacak ve yaşam standartlarını yükseltecek tedbirler elde edilebilir.

Boyun Fıtığı ve Boyun Düzleşmesi

Boyun fıtığı boyun düzleşmesine de bağlı olarak ortaya çıkabilen boyun omurunda ki sinirlerin bas kılanıp zarar görmesi veya fonksiyonsuz hale gelmesi durumudur. Bel fıtığı ile hemen hemen aynı sebeplerden ortaya çıkan boyun fıtığı boyun düzleşmesi ile çok net biçimde gözlemlenir. Kollara vuran ağrılar, uyuşmalar baş ağrıları ve hatta görme ve bilinç kaybı gibi semptomlar boyun fıtığı nedeniyle ortaya çıkabilir. Boyun düzleşmesinin nihai sonuçlarından biri olarak kabul edilmiyor olsa da boyun fıtığı pek çok boyun düzleşmesi vakasının orta ve ileri safhalarında görülür. Hatta kimi kaynaklarda iki sorun birbirine iliştirilir.

Boyun Düzleşmesi Belirtileri Nelerdir?

Boyun düzleşmesi çoğu zaman ağrılar ve uyuşmalarla anlaşılan bunun öncesinde çok fazla belirti vermeyen bir sağlık sorunudur. Semptomlar çoğunlukla orta seviyeden itibaren ortaya çıkar ve tedaviye başlanmaması durumunda artarak devam eder. En belirgin boyun düzleşmesi belirtisi baş ağrısıdır. Bir çok farklı nedenle ortaya çıkan baş ağrısına benzeyen ağrılar olan boyun düzleşmesi ağrıları, kimi zaman ağrı kesicilere cevap vermeyen niteliklere sahiptir. Maddeler halinde boyun düzleşmesi semptomlarını sıralayacak olursak yaygın görülen semptomlar;

 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Omuz ve sırt ağrıları
 • Sık boyun tutulması
 • Kollara vuran ağrılar
 • Kollarda uyuşma
 • Sırtta uyuşma
 • Çene ağrısı

Şeklinde sıralanırken, daha az görülen semptomlar;

 • Konuşma bozuklukları
 • Unutkanlık
 • Bilinç kaybı
 • Görme bozuklukları
 • Sinirlilik hali
 • Tansiyon
 • Boynu döndürmede zorlanma
 • Ayaklara kadar uzanan sair uyuşma ve karıncalanmalar

Şeklinde sıralanabilir. Bunların dışında boyun düzleşmesi, vagus sinirine baskı yapacağından; iç organların çalışmasına dahi etki edebilir.

Boyun Düzleşmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Boyun düzleşmesi tedavisinde başlıca yöntem, sorunun erken teşhis edilmesi ve fiziksel yöntemlerle kontrol altına alınmasıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi boyun düzleşmesi mekanik bir problem olduğundan, fiziksel tedavileri söz konusudur. Fizik tedavi uygulamaları, boyun egzersizleri gibi temel fiziksel terapiler, sorunun etkilerinin azaltılmasında ve semptomların seyrinin gerilemesinde etkilidir. Boyun düzleşmesinin tedavisinde kullanılan bazı egzersizlerden oluşan videomuzdan egzersiz yapmak için faydalanabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için ise "Uzman Bul" formunu doldurarak uzman talebinde bulunabilirsiniz.

Yukarıdaki egzersizler boyun ağrılarınızı azaltabilir. Kendinize özel bir egzersiz programı için ise doktorunuz ya da fizyoterapistiniz size Vexrob üzerinden bir egzersiz programı oluşturabilir.

İlerlemiş vakalarda ise çoğu zaman yegane tedavi cerrahi müdahale olacaktır. Protez bağlantılarla, kayan ve yer değiştiren boyun omurlarının uygun forma sokulması işlemini ifade eden boyun düzleşmesi ameliyatı, başarı oranı oldukça yüksek olan kolay sayılabilecek risksiz ameliyatlardandır. Uzman hekimler tarafından yapılan bu cerrahi müdahalelerde, hasta için uzun istirahat dönemleri öngörülmez ve hastanede yatış süresi oldukça düşüktür.

Boyun Düzleşmesi; hafife alınmaması gereken, ciddi sayılabilecek bir sağlık sorunudur. "Nasılsa herkeste var" diyerek bu sorunu geri plana atmamalı ve vakit kaybetmeden hekime danışmalısınız. Zira, boyun omurlarında meydana gelmekte olan hasarlar, durdurulabilmekle birlikte, düzleşen boyun kemiğinin iyileştirilmesi mümkün olmayacak, cerrahi ise protez yardımı ile iyileşmenizi sağlayacaktır.

Paylaş

Rahatsızlığın ile ilgili bir Vexrob uzmanından destek alabilirsin. İhtiyacın dahilinde doktorun ya da fizyoterapistin sana egzersiz programı oluşturabilir. Danışma + 1 Aylık Egzersiz Programı 29,90₺

UZMAN TALEP ET

EGZERSİZLERİNİZİ AKILLI TELEFONUNUZDAN YAPIN