Fibromiyalji Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir

Ne kadar uyursanız uyuyun sabahları kalktığınızda hiç uyumamış gibi yorgun hissediyorsanız fibromiyalji olabilirsiniz. Yumuşak doku romatizması olarak adlandırılan bu sendromun tedavisi ise biraz hayatınızın değişmesiyle bağlantılıdır.

Kaslarda oluşan genel bir ağrı, uyku bozukluğu, fazla derecede yorgunluk, sabah tutukluluğu ve halsizliğin başı çektiği şikayetlerle ortaya çıkan rahatsızlığa Fibromiyalji sendromu denir. Verilere göre halkın yüzde 3’lük bölümünde görülen sendrom, özellikle kendini vücudun belli başlı yerlerinde aşırı hassasiyet ile gösterir. Tahmin edilen verilere göre bu hastalığın etkisinde 1,3 milyon kişi bulunmaktadır. Hastalık nedeniyle yorgun düşmeniz yaşam kalitenizi de düşecektir. Bu durum sadece özel hayatınızı değil iş hayatınızı da etkileyecektir. Fibromiyalji için doğru teşhis ise çok önemlidir. Eğer doğru bir teşhisle belirlenemezse hastalık daha sonra yeniden hastanın bünyesinde tekrarlayacaktır.

Fibromiyalji Belirtileri

Peki Fibromiyalji olduğumuzu nasıl anlarız? Bunun için çok kesin ifadeler kullanılamayabilir; lakin vücudunuzun belli bölümlerinde oluşan aşırı hassasiyet buna işarettir. Buna ek olarak sabahları çok zor uyanıyor ve saatlerce uyumanıza rağmen uykusuzluk hissi çekiyorsanız, vücudunuzda ağrı durumu varsa, nefes alışınızda zorlanma oluşuyorsa, kulak çınlama şikayetiniz son zamanlarda arttıysa Fibromiyalji sendromu olma ihtimaliniz vardır. Bu hastalık biraz da özel bir hastalıktır. Çünkü hastalığa yakalanan kişilerin kendine has bir karakterleri vardır. Kendilerine karşı çok fazla özgüveni olan bu kişiler; hayatın her alanına karşı mükemmeliyetçilerdir. Duygu halleri tahmin edilmesi zordur ve ani değişikliğe uğrar. Bir de çok titiz olduklarını ekleyebiliriz. Eğer bu kişiler strese kapılırlarsa ağrılarının da o derece arta ihtimali kuvvetlidir.

Fibromiyalji sendromunun diğer belirtilerini ise şu şekilde sıralayalım:

 • Boyun ve bel ağrısında artış
 • Devamlı olan bir yorgunluk hissi
 • Oluşan ağrıyı olması gerekenden fazla hissetmek
 • Uykuda oluşan bozukluklar
 • Ayaklarda ve ellerde sebebini bilemediğiniz bir uyuşma ve karıncalanma hissi
 • Kalpte oluşan çarpıntılar
 • İshal ya da kabızlık şikayeti
 • Gaz çıkartma sorunu
 • Hep bir depresyon hali, çok fazla unutma ve gün içinde yorgunluğunuzun bir türlü geçmemesi
 • Dinlenmişlik hissi almadan uyanmak, uykuda bölünmeler ve kalitesizleşme durumu
 • Yeni şeyleri bir türlü tam anlamıyla öğrenememe, konsantrasyonda oluşan bozukluk
 • Vücudun üst kısmında oluşan kızarma durumu, yine vücudun bazı bölümlerinde aşırı hassasiyet
 • Bazı hastalarda oluşan ödem problemi

Bu belirtilerin tamamı bir hastada olmayabilir. Fibromiyalji farklı kişilerde farklı belirtiler ile kendisini gösterebilir.

Fibromiyalji Kimlerde Görülür?

Bu hastalığın alt yapısında psikolojik bir boyut yatmaktadır. Psikolojik sorunu olan depresyondaki kişilerde daha sık görülür. Buna ek olarak uyku bozukluğu olan kişilerde ve anksiyetesi yüksek olanlarda da sık bir şekilde karşılaşılır. Kadınlar için kötü bir haberimiz var. Çünkü kadınlar erkeklere göre üç kat daha fazla bu hastalığa yakalanıyor. Özellikle 25-55 yaş aralığında olan kadınlarda bu hastalık daha fazla ortaya çıkmaktadır. Erkekler de ise çocukluk döneminde görülmesi başı çekmektedir. Bu hastalık için biraz zengin ve entelektüel hastalığı da diyebiliriz. Bunun nedeni ise ekonomisi ve eğitimi ortalamanın üzerinde yer alan kişilerde daha fazla görünmesinden ileri gelir. İşkolik ve mükemmeliyetçi yapınız varsa hastalığa yakalanma ihtimaliniz artabiliyor. İşini hiç sevmeyen, yaşantısından mutsuz kişilerde de görünebilir. Hastalık için en tehlikeli meslekler ise şunlardır: “finans, mimarlık, gazetecilik, askerlik, taksiciler gibi”

Fibromiyalji Tanısı Nasıl Konulur?

Fiziki bir muayene sonucu hastanın hayatının aksayan yönlerini de anlatmasıyla Fibromiyalji tanısı konulabilir. Bu tanımın tam konulabilmesi için ise 3 ay boyunca şikayet edilen belirtilerin devam etmesi gerekmektedir. Muayenede Tender point olarak adlandırılan vücudun 18 hassas yerinden ortalama 11’inde ağrı bulunuyorsa hastalık tespiti yapılır. Belirlenen bu noktalarda hasta çok fazla hassas olmalıdır. Kan değerleriyle bu hastalık tam olarak anlaşılamamaktadır. Ama ek destek olarak istenilebilir. Başka hastalıklarlada karıştırılan Fibromiyalji, doktorların tecrübesi ve bilgisiyle de doğru orantılıdır. Bu yüzden doğru tetkikler ve doktor seçimi çok önemlidir.

Fibromiyalji Nedenleri

Bu hastalığın nedeni tam olarak bilinememektedir. Buna rağmen genetik faktörlerin bunda etkili olduğu söylenmektedir. Çünkü yapılan araştırmalar aileden birisinin bu hastalığı geçirmiş olması genetiğin taşıyıcılarında da hastalığın görünme ihtimalini 8 kat artırmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi çevresel etkenler ve günlük yaşantı da (stres) hastalığa sebebiyet vermektedir. Çoğu psikolojik hastalığın nedeni olan çocukluk dönemi travmaları Fibromiyalji’de de geçerlidir; o dönemde yaşanan duygusal ve fiziksel yıkıntılar hastalığı tetiklemektedir.

Hastalığın Tedavisi

Hastalığın karmaşık yapısı nedeniyle FTR, romatoloji, psikiyatri ve diğer branşlardan da yardım alınır. İlaçlı tedavi yapılıyorsa devamlılık çok fazla önemlidir. Hasta- hekim iş birliğinin üst düzeyde olması gerekmektedir.

Hastalıktan kurtulmak için hayatın düzene girmesi gerekmektedir. Tedavi süresince stresten uzak kalınmalı, düzenli uyunmalı, düzenli egzersiz yapılmalı dengeli ve sağlıklı beslenilmelidir. Bu saydıklarımızı yapmanın çok kolay olmadığının farkındayız. Bunun için Vexrob uygulamasından hastalığın yönetilmesi kısmında faydalanabilirsiniz. Vexrob düzenli egzersiz, günlük öneri ve hatırlatmaları ile tedavi süresince size arkadaşlık edebilir.

Tedavide sürekliliğin çok elzem olduğu hastalıkların başında fibromiyalji gelir. Tedaviyi yarıda kesmek ya da doktor değişikliğini sık yapmak hastalığı olumsuz etkiler. Bu durumda hastalık ilerleyecek ve belirtileri artarak ortaya çıkacaktır. Hasta ise günlük olaylar karşısında daha sinirli ve agresif olmaya başlar.

Paylaş

Rahatsızlığın ile ilgili bir Vexrob uzmanından destek alabilirsin. İhtiyacın dahilinde doktorun ya da fizyoterapistin sana egzersiz programı oluşturabilir. Danışma + 1 Aylık Egzersiz Programı 29,90₺

UZMAN TALEP ET

EGZERSİZLERİNİZİ AKILLI TELEFONUNUZDAN YAPIN