Kemik Erimesi (Osteoporoz) Nedir?

Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz, düşük kemik kütlesi ve kemik dokusunun deliklenmesi ile oluşan, kemik kıkırdağının ve kırık oluşma riskininartması ile karakterize, tüm sistemi etkileyen bir iskelet hastalığıdır. Kelime anlamı olarak, osteo : kemik, porous : delik, yani kemiğin deliklenmesidir. WHO (World Health Organization - Dünya Sağlık Örgütü) verilerinde göre dünya çapında en sık rastlanan kemik hastalığı olarak da literatüre geçmiştir. Osteoporoz kendisini en sık olarak, sırt ve kemik ağrısı olarak gösterir, yani günlük hayatı etkileyen bir ağrı olarak da gözükür.

Kemik Erimesi ( Osteoporoz ) Kimlerde Görülür?

İleri yaş ve düşük kalsiyum diyeti, osteoporoz için en büyük iki risk faktörü olarak nitelendirilebilir. Kadın olmak ve beyaz ırka mensup olmak da diğer bir risk faktörüdür. İnce ve narin yapılı insanlar da risk grubu içindedir. Bunların yanı sıra ailesinde osteoporoz olan kimselerde de genetik yatkınlık görülür. Sigara, alkol vb. sağlıklık yaşam koşulları osteoporoz için önemli bir risk faktörü oluşturur. En önemli faktörlerden bir tanesi de, egzerzersizden uzak yaşam olarak gösterilebilir.unutmayalım ki egzersiz, vücudu dinç tutar.

Kemik Erimesi ( Osteoporoz ) Belirtileri Nelerdir? / (osteoporozes simptomai)

Osteoporoz çok uzunca bir süre belirti göstermeden sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Özellikle yaş ile kemik/mineral yoğunluğu azalınca kendini belli etmeye başlar. Bu durumda hastada bir takım semptomlar baş gösterir, bunlardan bazıları;


Kemik Erimesi ( Osteoporoz )'nde Kesin Tanı Nasıl Konulur?

Osteoporoz gibi sinsi ilerleyen hastalıklarda tanı koymak zordur. Ancak toplumda sık görülen tüm hastalıklar gibi bunun da bir tanı protokolü verdır. WHO tarafından 1996 da geliştirilen bir skor olan Tskoru en önemli tanı aracı olarak gösterilir. Ancak somut ve objektif tanı için, X-ray ve DEXA gibi yöntemler de kullanılır.

Kemik Erimesi ( Osteoporoz ) Tedavi Protokolleri Nelerdir?

Osteoporoz tedavisinde, hekim tarafından çizilen medikal tedavinin yanı sıra tedaviyi destekleyecek tamamlayıcı terapiler de önemli rol oynar. Osteoporoz tedavisinde fizik tedavi ve uygulamalarının önemi yatsınamaz derecede çoktur. Hekim tarafından düzenlenen tedaviye ek olarak, mutlaka uzman bir fizyoterapist tarafından değerlendirilip, çalışılmalıdır. Fizik tedavi, osteoporoz tedavisinde da altın standart olarak yerini korumaktadır.

Kemik Erimesi ( Osteoporoz )'nde Fiziksel Aktivitenin Önemi

Fiziksel aktivite, osteoporozun kilit taşı olarak gösterilir. Gerek hastalığa yakalanmadan evvel koruma sürecinde gerek sonrasında fiziksel aktivitenin varlığı her türlü hastanın faydasınadır. Fiziksel aktivite kişinin doruk kemik kütlesine ulaşmasını, kemiklerini destekleyecek kas kütlesinin varlığını korumasını, fiziksel ve psikolojik olarak bir çok pozitif faktörün varlığını destekleyecektir. Fiziksel aktivite bunların yanı sıra, kemik yapısını güçlendirecek impluslar oluşturarak osteoporoz ile savaşmanın en kolay yöntemidir. Fiziksel aktivitelerinizin uzman hekim ve fizyoterapistler tarafından düzenlenmesi de çokça önemlidir. Bu noktada günlük yapılan işleri doğrudan tedaviye katkı sağlayacak egzersizler ile karıştırmamak gerekir. Osteoporozda uygulanacak egzersiz programı bir uzman tarafından oluşturulmalıdır. Egzersiz konusunda size yol gösterecek bir uzmanınınız ya da mobil uygulama üzerinden takip ettiğiniz bir egzersiz programınız yoksa Vexrob’un Uzman Bul formunu doldurarak uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Kemik Erimesi Egzersizleri

Kemik erimesinde egzersiz bir çok belirtinin tedavisinde ya da iyiye seyrinde rol oynar. Uzmanlar tarafından düzenlenen egzersiz, tedavinin kaçınılmaz bir parçası olarak gösterilir. Doğru ve düzenli yapılan egzersiz, egzersiz tedavisinin olmazsa olmazıdır. Egzersiz tedavisini bir ilaç tedavisine benzetebiliriz. Nasıl bir kutu antibiyotiği düzenli kullanmamız gerekiyorsa, egzersizlerimizi de düzenli yapmalıyız. Vexrob | Kişisel Egzersiz Asistanı hatırlatma, gelişimi kayıt altına alma gibi hastaya bir çok özellik sunuyor. Bu da egzersizlerin faydalılık düzeylerini üst seviyelere taşıyor. Osteoporozda egzersizin önemini şu şekilde sırayalabiliriz;

  • Kemik kaybını azaltıp, kemik kütlesini arttırır.
  • Kas gücünü ve kütlesini arttırır.
  • Denge ve koordinasyonu geliştirir.
  • Düşme riskini azaltır.
  • Esnekliği geliştirir.
  • Kardiyak ve endokirin sistemi düzenler, geliştirir.

Egzersiz sadece osteoporoz hastaları için değil aynı zamanda herkes için de düzenli ve doğru bir yöntem ile yapılmalıdır. Yanlış yapılan egzersiz bir fayda sağlamayacağı gibi, olumsuz sonuçlara da sebebiyet verebilir. Egzersize dayalı tedavilerde uzman önerisi ile yapılan egzersizler her zaman daha iyi sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Vexrob gibi uygulamalar egzersizlerinizi doğru şekilde yapıp egzersiz rutininizi takip etmenize yardımcı olur.


Paylaş

Rahatsızlığın ile ilgili bir Vexrob uzmanından destek alabilirsin. İhtiyacın dahilinde doktorun ya da fizyoterapistin sana egzersiz programı oluşturabilir. Danışma + 1 Aylık Egzersiz Programı 29,90₺

UZMAN TALEP ET

EGZERSİZLERİNİZİ AKILLI TELEFONUNUZDAN YAPIN